Usínají vám rostliny během suchých týdnů a nechce se vám investovat do drahého samozavlažování? Všiml jsem si, že obyčejné balení toaletního papíru u mě v dílně řeší víc problémů, než byste čekali.
Teď je ideální čas to vyzkoušet — jaro v Česku promění balkon na bojiště mezi horkem a deštěm. V mé praxi tyhle jednoduché fígle fungují a často zachrání i zapomenutou petunii.
Proč to funguje (a proč to Češi rádi používají)
Papírový toaletní papír je levný, rozložitelný a má schopnost zadržovat vlhkost jako houba. Čeští zahradníci ho nasazují zejména při: balkónovém pěstování, přesazování do ozdobných květináčů bez odtokového otvoru a při předpěstování semen.
- Udrží vodu delší dobu — vláknitá struktura pomáhá pomalu uvolňovat vlhkost do substrátu.
- Chrání půdu v květináči bez otvoru — zabraňuje úniku substrátu a udržuje přiměřené provzdušnění.
- Rychle rozložitelný — na jaře ho snadno přidáte do kompostu (pokud je čistý, bez parfému).
Co jsem vyzkoušel v praxi
První pokus byl z nouze: zdobný keramický květináč bez díry a petunie, která vysychala. Nahradil jsem vrstvu štěrku vrstvou toaletního papíru a rozdíl byl znatelný během 10 dnů. Rostlina byla méně stresovaná a já méně zaléval.

Pak jsem to nasadil u sadby rajčat — vytvořil jsem „kníru“ z papíru jako knot mezi miskou s vodou a substrátem. Fungovalo to jako levné samozavlažování.
Kdy to NEpoužívat
- Ne do parfémovaných či barevných papírů — chemie může rostliny dráždit.
- Ne v příliš promočených květináčích — papír by zkvasil a mohl podpořit hnilobu.
- Ne pro rostliny citlivé na nadměrnou vlhkost (např. sukulenty).
Jak na to krok za krokem — 3 praktické metody
1) Liner (výplň) pro květináče bez otvoru
Potřebujete: toaletní papír (běžný, bílý, neparfémovaný), substrát, rostlina.
- Na dno květináče položte 2–3 vrstvy rozloženého papíru.
- Zlehka navlhčete papír sprchou — nesmí být rozbředlý, jen vlhký.
- Nasypete substrát a zasadíte rostlinu.
Výsledek: Méně odtoku a delší udržení vlhkosti bez nutnosti štěrku. Ideální pro ozdobné květináče v obýváku nebo na balkóně.
2) Papírový „knot“ pro samo-zalévání
Potřebujete: proužek toaletního papíru, misku s vodou nebo PET lahev.
- Stočený proužek položte tak, aby jeden konec byl v nádobě s vodou a druhý v půdě.
- Proužek nasměrujte k hlavním kořenům, ne na povrch.
- Doplňujte vodu do nádobky — papír bude vodu přemisťovat kapilárně.
V mé praxi to vydrželo 3–7 dní podle teploty. Skvělý trik na víkend mimo domov nebo na horké dny.

3) Startéry pro semena
Potřebujete: malé kelímky, toaletní papír, semena.
- Do kelímku vyskládejte kousky papíru jako podložku.
- Semena položte na vlhký papír, přikryjte další vrstvou.
- Udržujte vlhkost a sledujte klíčení — papír po založení sazeničky snadno rozložíte do země.
Tímhle jsem začínal chilli i bylinky — snáz se odstraní šok při přesazování.
Praktické tipy, které málokdo řekne
- Nekupujte parfémovaný papír — v Česku se často prodávají levné varianty v Lidl nebo Kaufland bez parfémů.
- Pokud používáte papír jako knot, nařežte ho delší, aby dosáhl na dno nádobky s vodou, ale byl volnější v půdě.
- Při opakovaném použití v exteriéru sledujte zápach a plíseň — v zimě může papír zmrznout a ztratit funkci.
Co ještě vyzkoušet
- Smíchejte papír se starým kompostem jako mulč v menší vrstvě.
- Papírové role (tubusy) použijte jako biodegradabilní sadbovače — naplňte substrátem a po zakořenění zasadíte rovnou do země.
Byla to jednoduchá investice, pár balení papíru a trochu experimentování — a dostal jsem praktické řešení na běžné problémy s květináči. Nečekal jsem, že něco tak banálního vydrží konkurovat drahým samozavlažovačům.
Teď jsem zvědavý na vás: použili jste někdy papírový toaletní papír v květináči? Co fungovalo nejlíp na vašem balkónu v Praze nebo Brně?
